Matta, "Gyllenrutan grön", reliefflossa, ca 240,5-241,5 x 135,5-138 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Kortsidornas orientaliska fläta med smärre skador, fransar saknas.