Vävd tapet, "La Lune" ("Månen"), gobelängvariant, ca 87,5-88,5 x 103,5 cm, signerad AB MMF S
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Sprinchorn). Komponerad 1969. Baksidan med etikett.
Obetydligt slitage och smutsig.
En annan vävd tapet "Le Soleil" av Barbro Sprinchorn komponerades också 1969.
Bukowskis tackar Märta Måås-Fjetterström AB:s VD Angelica Persson för information om denna vävda tapet.