Nr. | Föremål | Ändringar |
1004 | Thomas Sandell, skåp "Dottie" för Firma Svenskt Tenn 2004. Nr 2 i upplaga om 10 exemplar. | Formgivet och utfört 2004. |
1005 | Karin Björquist, servis, "Nobel", 153 delar, Rörstrand, efter 1991. | Efter avslutat köp finns denna servis från och med 23 juni att avhämta hos Bukowskis, Västberga Allé 3 i Hägersten. |
1006 | Karin Björquist, servisdelar, 45 st, "Nobel", Rörstrand efter 1991. | Efter avslutat köp finns denna servis från och med 23 juni att avhämta hos Bukowskis, Västberga Allé 3 i Hägersten. |
1054 | Christer Strömholm, "Kyssen, Paris, 1962". | Framtagen på tidigt 1980-tal. Upptagen i arkivet hos Christer Strömholm Estate som nummer 0019 där den har nummer 8 av totalt 9 kända exemplar av det här motivet. |
1062 | Denise Grünstein, ”Katarina Palace”, Pushkin, Russia, 1998. | Specialgjort AP monterat i blyram. Total upplaga 3 + AP. |
1087 | Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952. | Framtagen senare, 2006-2011. |
1088 | Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952. | Framtagen senare, 2006-2011. |
1092 | Andreas Johansson, Utan titel, 2008. | Signerad på etikett a tergo. Utförd 2008-2009. Unik. Proveniens: Galleri Bendixen, Köpenhamn. |
1157 | Christo & Jeanne-Claude, "Package on a hand truck (Project)", 1973. | Verket är registrerat i Christo och Jean-Claudes arkiv. |
1210 | Eddie Martinez, "Bird Heading". | Proveniens: Loyal Gallery, Stockholm. Privatsamling, Sverige. |
1225 | Ernst Billgren, "Kvarglömd sax". | Följerätt (d) |
Nr. |
1072 |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.