Contemporary Art & Design 623

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
1004Thomas Sandell, skåp "Dottie" för Firma Svenskt Tenn 2004. Nr 2 i upplaga om 10 exemplar.Formgivet och utfört 2004.
1005Karin Björquist, servis, "Nobel", 153 delar, Rörstrand, efter 1991.Efter avslutat köp finns denna servis från och med 23 juni att avhämta hos Bukowskis, Västberga Allé 3 i Hägersten.
1006Karin Björquist, servisdelar, 45 st, "Nobel", Rörstrand efter 1991.Efter avslutat köp finns denna servis från och med 23 juni att avhämta hos Bukowskis, Västberga Allé 3 i Hägersten.
1054Christer Strömholm, "Kyssen, Paris, 1962".Framtagen på tidigt 1980-tal. Upptagen i arkivet hos Christer Strömholm Estate som nummer 0019 där den har nummer 8 av totalt 9 kända exemplar av det här motivet.
1062Denise Grünstein, ”Katarina Palace”, Pushkin, Russia, 1998.Specialgjort AP monterat i blyram. Total upplaga 3 + AP.
1087Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952.Framtagen senare, 2006-2011.
1088Gunnar Smoliansky, "Slussen", 1952.Framtagen senare, 2006-2011.
1092Andreas Johansson, Utan titel, 2008.Signerad på etikett a tergo. Utförd 2008-2009. Unik. Proveniens: Galleri Bendixen, Köpenhamn.
1157Christo & Jeanne-Claude, "Package on a hand truck (Project)", 1973.Verket är registrerat i Christo och Jean-Claudes arkiv.
1210Eddie Martinez, "Bird Heading".Proveniens: Loyal Gallery, Stockholm. Privatsamling, Sverige.
1225Ernst Billgren, "Kvarglömd sax".Följerätt (d)

Utdragna föremål

Nr.
1072

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.