"Arken"
Signerad Olli Lyytikäinen och daterad 1981. Akvarell 26 x 34 cm.
Björn Springfeldt, tidigare chef för Moderna Museet (1989-1996), och innan dess Malmö Konsthall (1986-89).
Malmö Konsthall.
Nordiska akvarellmuseet, Skärhamn, 2 mars - 4 maj 2014.
Saolon Taidemuseoo, 7 juni - 28 september 2014.
Ateneum, Helsingfors, "Olli Lyytikäinen", 8 oktober 2019 - 5 januari 2020.