"Game"
Signerad Lotta Hannerz och daterad 2014 a tergo. Duk 144 x 120 cm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm.
Lars Bohman Gallery, Stockholm, "oblikt", 5 april - 11 maj 2014.
Lotta Hannerz är en svensk konstnär som bor och arbetar i Paris. Utbildad på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hon arbetar både med måleri, skulptur och installationer i en illusionistisk värld, där sanningen är undanglidande. Lotta Hannerz skapar scener och ögonblicksbilder tagna ur en imaginär verklighet, snarlik vår egen. Hon har förkärlek för synvillor, leker med proportionerna och gör underfundiga ordlekar.