"A Third Layer No 1"
Signerad E. Frieberg och daterad 2013. Blandteknik på papper 50 x 49,5 cm.
Young Art Gallery, Stockholm.
Elisabeth Frieberg, utbildad på bland annat Umeå konsthögskola, har haft ett par intensiva år där hon har ställt ut i bland annat Stockholm, Berlin, Palma, Wien, Hamburg och Simrishamn. Hon har även tilldelats ett flertal stipendier och finns representerad i samlingarna hos bl.a Moderna Museet, Magasin 3 Konsthall Stockholm och Statens Konstråd. Våren 2020 är Frieberg aktuell med verk på Bonniers konsthalls utställning ”Träden står ljust gröna: Landskapsmåleri nu och då” samt separatutställningen ”White Black Death Gold” på galleri Kewenig i Berlin.