karmstolar 1 par, "Ararat", Åke Axelssons verkstad, 1976.
Rödbok, sits av hampasnöre, lös sittplymå av läder, höjd 83 cm, sitthöjd 40 cm.
Slitage, mindre lagning på ryggstödet, plymåerna ej ursprungliga.
Moderna Museet, Stockholm, stolarna visades på utställningen "Ararat" 1976.
Eklund, Petter, Den hållbara formen: Åke Axelsson, Carlsson bokförlag, Stockholm, 2019, sid 151-155.
Stolen "Ararat" tillverkades i ett fåtal exemplar i Åke Axelssons verkstad till utställningen "Ararat" på Moderna Museet i Stockholm 1976. Ararat är en akronym för Alternative Research in Architecture, Resources, Art and Technology.