Dekor i underglasyrblått, med motiv av lärda män samlade runt en scroll med Yin och yang motivet. Mynning med motiv av antikviteter, objekt samt hexagram. Undersidan med Chenghuas sex karaktärsmärke inom dubbla cirklar. Diameter 16,5 cm.
Två med kantlagningar och kantsprickor. Slitage. Bränningssprickor.