881
1174840

BÅLSKÅL, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-1566).

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 940 - 11 200 EUR
9 480 - 11 800 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund med utsvängd mynning och hög fotring, dekor i underglasyrblått av fortlöpande lotusscroll med fenixfåglar. Undersidan med Jiajings sex karaktärers märke inom dubbla cirklar. Diameter 31,5 cm. Höjd 15,5 cm.

Brättesspricka. Bränningsdefekter vid fotring. Nagg. Slitage.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?