Rund med utsvängd mynning och hög fotring, dekor i underglasyrblått av fortlöpande lotusscroll med fenixfåglar. Undersidan med Jiajings sex karaktärers märke inom dubbla cirklar. Diameter 31,5 cm. Höjd 15,5 cm.
Brättesspricka. Bränningsdefekter vid fotring. Nagg. Slitage.