Grönpatinerad brons. Sockel märkt "Jabalino Napoli 1889". Höjd 62 cm.
Originalskulpturen "Narcissus" upptäcktes 1862 i ett hus i Pompeji. Skulpturen blev en mycket omtyckt Grand Tour souvenir att köpa allt sedan 1800-talets andra hälft och under 1900-talet. Den såldes i olika storlekar och bronspatineringar från grönt till brunt.