BYRÅ, av Anders Scherling 1785 (mästare i Stockholm 1771-1809), sengustaviansk.
Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Vit marmorskiva. Tre lådor, varav den översta med tre smålådor. Lilla mittlådan signerad "ASL", samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 73, bredd 48, höjd 83,5 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in