"Flicka i gräset"
Signerad F Sychov med kyrillisk skrift. Daterad 1916. Akvarell på papper uppklistrat på papp-pannå 68 x 47 cm.
Inköpt på 70-talet i Stockholm. Därefter arv inom familjen.
Ett verk med samma titel finns upptaget i katalogen för Utställning nr 36, The Society of Russian watercolourists, St Petersburg, 1917. Katalognummer 383 (nr 6 i listan av verk av F. V. Sychkov)