"Flitiga Kajsa"
Signerad Ruth Milles och daterad 1911. Gjutarstämpel H Bergman Fud. Guldpatinerad brons, höjd 20 cm.
Herman Bergmans priskurant, "Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm", modellen upptagen samt avbildad som nr 92.