Riksdagshuset i aftonbelysning
A tergo signerad W Blair-Bruce med dedikation "Per Hebbe och Brita Benedicks av W. Blair-Bruce". Olja på duk 26,5 x 34,5 cm.
Professor Carl och fru Cecilia Benedicks (Carolina Benedicks-Bruces halvbror och svägerska); redaktör och författare Brita Hebbe (dotter till ovanstående); därefter i arv.
För ytterligare information om William Blair Bruce och auktionens samling målningar av konstnären vänligen se under kat nr 421.