Arne Jones E1299
416
1196029

Jonas Forsslund

(Sverige, 1754-1809)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jonas Forsslund
(Sverige, 1754-1809)

Anna Elisabeth Arfwedson, f. Holterman (1759-1802)

Oval. Pastell 65 x 54 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Arfwedsonska samlingarna på Hedensö till 1968.
Därefter i arv.

Halvsyster med auktionens nummer 417. Gift med Jakob Arfwedson, tillika sin stymors bror.
Släkterna Holterman, Arfwedson och von Wahrendorff var genom kusin- och andra giften nära besläktade med varandra.