Solnedgång över Norrbro, Stockholm med Kungliga slottet och riksdagshuset
Signerad P. Ekström. Olja på papp-pannå 23 x 30,5 cm.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 586, "Vårens Klassiska", 2-5 juni 2015, kat nr 883; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).