Målad polykrom och förgylld dekor efter verk över den danska floran. Bestående av; två tallrikar (3549, diameter 25 cm), två sopptallrikar (3545, diameter 25 cm), två dessertallrikar (3554, diameter 23 cm), två förrättstallrikar (3550, diameter 22 cm), två brödassietter (3552, diameter 14,5 cm), två kaffekoppar med fat (3513), ett lövformat fat (3540, längd 22 cm).
Brödassiett med nagg.