Förgylld och bronserad. Snidad och med pastellagedekor. Stoppad rygg och sits. Rygg med ormhuvuden. Armstöd med lejonmaskaroner, sarg med vinranka. Längd 240, höjd 80 cm.
Lagningar.
Birgitta Martinius, Stolar från Lindome 1740-1850, Mölndals stadsmuseum 2012, jämför möbler sid. 178-181.
Den engelska designen för soffan kommer från Thomas Sheratons förlagor som publicerades i London 1804. Designen inspirerade möbeltillverkarna i västra Sverige, Lindome. Bland annat Johannes Andersson i Skår (1763-1840). Bukowskis sålde 2005 en liknande soffa som var signerad av honom.