Benvit botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, blommande träd, fåglar, jaktscener och mytologiska figurer. Bred terrakottafärgad huvudbård med jaktscener och mytologiska figurer samt stor blom- och palmettranka Sekundärbårderna med lejonmaskaroner, fåglar och betande djur.
Abrasher. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador, smärre iknytningar. Långsidorna med trampveck, något skadade kortsidor.