Rödbrunt bönefält med polykrom moskélampa och kolonner. Bred benvit huvudbård med stiliserade blomställningar. Flera sekundärbårder med olika rankor.
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, möjligen ställvis lite påmålad. Sidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.