Rödmelerad botten med stora polykroma blomvaser, blomformationer och granatäppelträd. Bred benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka.
Troligen avkortad och ihopsydd. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. En skadad kortsida, ställvis skadade fransar, många saknas.