Polykromt scen med grekiskt tempel med inskriptioner, världens härskare och historiska personer. Mörkblå huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer.
De brunfärgade garnerna något korroderade på några ställen. Något slitage, smutsig, fläckar, malskador, lagningar, ställvis något påmålad. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna något skadade.