Röd botten med polykrom medaljong, palmett- och blomslingor samt blå hörnornament med arabesker och blommor. Blåmelerad huvudbård med stor ros- och palmettranka.
Abrasher. Något slitage och smutsig, fläckar varav flera stela, smärre trampveck, obetydliga lagningar. Baksidan med ställvisa klösmärken, långsidorna med trampveck, avkortade kortsidor.