Mörkblå botten med polykromt Karadja-inspirerat mönster med rader av stora medaljonger och mindre stiliserade blommönster. Bred röd huvudbård med blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar och iknytningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna saknar flera knutrader.