Ur Jean de La Fontaines Fabler (efter Aisopos). Benvit botten med stor polykrom medaljong med storken och räven i landskap, blomstergirlanger och rosetter. Rosa bård. Ull och silke. Delvis fodrad.
Delvis senare partier. Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, ivävningar, restaureringar, obetydliga skador, påmålningar. Bården ställvis något blekt.