Ljusgrön botten med polykroma stiliserade blommor, inskription och datering. Bred blåmelerad bård med ranka. (Ovanlig bård). Fodrad.
En kortsida med abrash. Något ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar. Sidorna med smärre skador.