245
1177820

Samuel Phallén, bägare, silver, Karlskrona 1700. Karolinsk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Invändigt förgylld. Rak, fotlös, med graverade tulpaner i ovaler mot mattpunsad fond. Höjd 9 cm, vikt 90 gram.

Proveniens

Privat samling.