Cigarettetui, icke identifierad mästarstämpel, silver, Moskva 1908-1917.
Invändigt förgyllt, med reliefdekor av björnar, motivet hämtat från berömd målning av Ivan Schischkin. Lås troligen med jade. Invändigt minnesgravyr och datering 1910. Längd 10 cm, vikt 190,5 cm.
Proveniens
Elisabeth von Felt.
×
Logga in
Kunde inte logga in