140
1179500

STATYETT, troligen av Righetti eller Zoffoli, Rom, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 810 - 6 780 EUR
6 650 - 7 760 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Apollo Belvedere. Patinerad brons. Sockel av vit, grå och grön marmor. Höjd 36,5 cm.

Proveniens

Tidigare gåva från Kungahuset. Därefter i arv.

Ljungström, Lars: Georg Haupt Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, sid. 69, 129-130, jämför statyetter som tidigare stod i Gustav III:s divansförmak på Kungliga slottet i Stockholm.

Francesco Righetti och Giovanni Zoffoli var två kända tillverkare av bronser efter antiken under 1700-talets slut i Rom.