125
1182966

BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld och mörkpatinerad brons, vit och svart marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "P. Brisson Paris" (troligen Louis-Pierre B. mästare 1775). Krönande örn flankerad av sfinxer. Urhus flankerat av hermer. Längd 46,5, bredd 13, höjd 65 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Dekordelar saknas ställvis, marmornagg. Senare pendelupphängning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

151. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Dukater", rölakan ca 356 x 303 cm, signerad MMF.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK