Fanerad med alrot. Beslag av förgylld mässing. Uppsats med sex lådor och ett skåpfack. Nedtill fyra lådor bakom klaff. Därunder sex lådor och skåpfack med hyllplan. Längd 121, bredd 63, höjd 86, höjd inkl. uppsats 105 cm. Nyckel finns.
Senare kulfötter. Klaffens lås senare.