Bemålat, delvis förgyllt, fodral. Dekor av hus och blommor. Vitlackerad urtavla signerad "Mickael Åmarck Stockhom". Höjd 226 cm. Pendel och två lod medföljer.
Färg- och krederingsbortfall. Resning av kredering och färg. Retuscher. Huven med skadat sidoglas. Pendelns bläck saknas.