Utan titel
Signerad S. Melkonian och daterad -61. Akryl på papp-pannå 11,5 x 18 cm
Sirak Melkonian är en av Irans mest flitiga och begåvade moderna konstnärer och har arbetat med "topografiska" abstraktioner i över ett halvt sekel. Melkonian's begränsade färgpalett accentuerar hans utforskning av linje och färg. Han erbjuder sin publik ett nytt landskap som varken är imaginärt eller verkligt, varken surrealistiskt eller naturligt, men djup personligt och esoteriskt. Sirak Melkonian bor idag i Toronto, Kanada.