54
1195980

Berndt Friberg

(Sverige, 1899-1981)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Berndt Friberg
(Sverige, 1899-1981)

vas, Gustavsberg Studio 1965.

Stengods, stor, närmast sfärisk med liten hals, harpälsglasyr i blått och brunt, signerad med studiohanden Friberg samt 1965. Höjd 36 cm.

Smärre fotnagg och metallmärken.

Formgivare

Berndt Friberg var en svensk keramiker och drejare. Han fick 1934 anställning vid Gustavsbergs porslinsfabrik och började som drejare åt den konstnärlige ledaren Wilhelm Kåge. Från 1937 drejade Friberg även åt Stig Lindberg. Friberg debuterade 1941 som självständig keramiker då han ställde ut i Gustavsbergs butik på Birger Jarlsgatan i Stockholm tillsammans med Calle Blomqvist och Stig Lindberg.

Många fler utställningar följde under årens lopp. Den första separatutställningen presenterades på NK i Stockholm 1954 och blev en publiksuccé. Fribergs talang innebar att både kunna formge föremål och sedan kunna dreja och glasera dem. Resultatet blev pjäser i olika storlekar, från små miniatyrer, där de minsta inte var högre än ett par centimeter, till stora golvvaser. Formerna var klassiska med inspiration från det kinesiska stengodset från Songdynastin (960-1279). Han förfinade ständigt formerna och blev en mästare på glasyrer. De tidiga glasyrerna var matta, s k harpälsglasyrer och senare framåt 1960-talet kom de blanka glasyrerna som ”oxblod” och ”aniara”.

Under 1957-58 började Friberg arbeta med olika mönster i glasyren. De mest eftersökta föremålen av Friberg är stora vaser i attraktiva former med matta harpälsglasyrer.