Fanerad med jakaranda och bonat lövträ, sits klädd med röd sammet, höjd 66, längd 190 cm.
Smärre skador och slitage.
Jens Nielsen och Olivia Holm-Möller
Svenska Slöjdföreningens Tidskrift 1923, sid 17-23, recension av Gregor Paulson.