efter, väggrelief, '1st Day of Creation', utförd av Cassandra Ann Walker, Della Robbia Pottery, UK, ca 1900.
Bemålad keramik i låg relief, sannolikt originalram, ristat Della Robbia 1st Day of Creation after E. Burne Jones HR, a tergo etikett. 54,5 x 22 cm (62 x 30 cm).
Smärre slitage, krackelyr.
Inköpt och intagen i Sverige innan 1937, därefter i arv inom familjen.