Swedish Grace, sullastolar, 1 par, Carl Johansons Möbleringsaffär, 1930-tal.
Fanerade med geometrisk intarsiadekor, ryggens baksida och ben i svärtat trä, textilklädd sits med motiv av blomster, märkt med bricka Carl Johansons Möbleringsaffär kunglig Hovleverantör, Stockholm, sitthöjd 46 cm, höjd 86 cm.
Slitage, fanérskador.
×
Logga in
Kunde inte logga in