(född Gustafsson), skål "Marknaden i Kalatorilla", Riihimäki, Finland 1937.
Fastblåst rökfärgat glas, botten- och kantslipad, graverad, sandblästrad dekor av torghandel. Graverad signatur G.Gustafsson - Erkki Käppi (engraver). Oy Riihimäki -37. Mått ca 13,5 x 13,5 cm, höjd 9,5 cm.
Smärre repor, hörn med små nagg, ett hörn med litet slagmärke.
Modellen visades på Världsutställningen i Paris år 1937. Gunnel Gustafsson-Nyman erhöll Grand Prix.
Gunnel Nyman, The Bulletin of the Finnish Glass Museum, Lastitutkimuksia, glassresearch IV (1987), modellen avbildad katalognr 13, sid 82.
Kurt Ekholm, "Glas och keramik i Finland", Svenska hem i ord och bilder, 1938, se modellen avbildad sid 193: "Torghandel" skål av Gunnel Gustafsson-Nyman, Riihimäki.