tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Swedish Grace 1920-tal.
Nysilver, genombruten skärm med stjärnhimmelsmönster, krönt av halvmåne med stjärna, ben med svärtat trä, kvadratisk fot. Höjd ca 60 cm, skärmens diameter ca 37 cm.
Smärre slitage och bucklor, nydragen el.