VÄVD TAPET, slätväv, "AÖ-teknik", ca 117-118 x 317,5 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).
Designad och tillverkad omkring 1970. Utförd i liggande vävstol (basse-lisse). Polykrom modernistisk komposition med guldfärgade trådar.
Något slitage och smutsig, smärre fläckar, brännmärken.
Bukowskis tackar Robert Vikström för hjälp med viktig information.