MATTA, "Marina, grön", rya, ca 310 x 226 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956. Troligen tillverkad utan fransar.
Något slitage, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck.