MATTA, "Stammen", gobelängvariant, ca 270,5 x 186,5 cm, signerad AB MMF AML
(AB Märta Måås-Fjetterström, Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg). Komponerad 1949. (Ovanlig).
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Bandkantade kortsidor.
Jämför Märta Måås-Fjetterström AB - Workshop and showroom at Båstad, plansch sid 4.