MATTA, "Gröningen", flossa, ca 604,5 x 361,5-366 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. (Ovanlig).
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas, en ny frans.
Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16.
En stor "Rödingen" beställdes till Svenska Handelsbanken i Stockholm.