"Ovalia", fåtölj, Torlan AB, Staffanstorp 1960-70-tal.
Glasfiberarmerad polyester, orange sammetsklädsel, fot i aluminium, fåtölj, höjd ca 130 cm, bredd ca 95 cm, djup ca 95 cm,
Renoverad och omklädd.
Fåtöljen är den första upplagan som producerades från 1968 till början av 1970-talet.