855
1146690

PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Baluster form med hög utsvängd hals samt hög fot. Dekor indelad i sektioner. Mittsektionen med tranor och frukter mot en svart grund i famille noire paletten samt halsen med mytologiska väsen mot turkos grund. Höjd 45 cm.

Borrad, har använts som lampa. Nagg.