Daterad AH 1297/1879-80. Rik dekor i emaljfärger och guld av lotus mot blå fond, figurscener respektive naturscener i reserver. Förgylld rundel med namnen och titlarna för Zill-I Sultan. Diameter 27,5 cm.
Lagad.
×
Logga in
Kunde inte logga in