Mahognyfanerad. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tvådelad med draghandtag på sidorna, rundade främre kannelerade hörn. Klaff framför inredning av 21 mindre lådor samt lucka och fack. Tre lådor. Längd 120, bredd 51, höjd 122,5 cm. Nyckel finns.
Smärre fanerlagningar.