67
1151564

SEKRETÄR, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 640 - 1 820 EUR
1 740 - 1 930 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Fanerad med mahogny. Lister och beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Skrivinredning bakom klaff. Tre lådor. Signerad "C: D: FICK", och märkt SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Längd 74, bredd 47, höjd 122 cm. Nyckel finns.

Bakstycke maskstunget. Klaff med torksprickor.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

75. Stolar, sexton stycken, snarlika, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Transition.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK