504
1143641

Gustave (Gustaf) Albert

(Sverige/Frankrike, 1866-1905)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 420 - 5 300 EUR
4 550 - 5 460 USD
Klubbat pris
Gustave (Gustaf) Albert

Hamnen i Dordrecht

Signerad Albert och daterad 1901. Olja på duk 130 x 160,5 cm.

Tilläggslista

Motivet avbildar hamnen i Dordrecht.
Litteratur: Göran Silfverstolpe, "En landskapsmålares odysse", avbildad sid. 83.

Proveniens

Arthur Anderson, Borås; privat samling.

Eskilstuna konstmuseum, "G. Albert. 1866-1905. Minnesutställning", 1955-1956, kat nr 89; Eskilstuna konstmuseum, "G. Albert. 1866-1905. Minnesutställning", 1995-1996, kat nr 34; Mellersta Finlands museum, Jyväskylä, "Gustave Albert. 1866-1905. Minnesutställning", 26 april - 2 juni 1996.

Göran Silfverstolpe, "En landskapsmålares odysse", avbildad sid. 83.